• Warsztaty w Przedszkolu nr 10

Wybrani uczniowie klasy 8b wraz z Paniami: Magdaleną Łakotą, Agnieszką Filbier oraz Joanna Gorel w dzisiejszym dniu odwiedzili Przedszkole nr 10. Kształtowaliśmy wśród przedszkolaków dobrą opinię o szkole, ukazaliśmy im pozytywny wizerunek naszej szkoły. Opowiedzieliśmy o tym, co dzieje się u nas dobrego! Były zabawy integracyjne o tematyce świątecznej i rozmowy o tradycjach świątecznych w naszych domach. Wykonaliśmy z przedszkolakami piękne kartki bożonarodzeniowe. Mamy nadzieję, że spotkamy dzieciaki we wrześniu na korytarzach naszej placówki oświatowej.

• Czy drożdże to żywe organizmy?

Uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą oraz panią biolog mgr Alicją Maciąg przeprowadzili doświadczenie z drożdżami i balonem. Do szklanej butelki włożyliśmy pokruszone drożdże, dodaliśmy troszkę cukru, a następnie zalaliśmy wszystko ciepłą wodą. Aby złapać powietrze od razu po włożeniu wszystkich produktów nałożyliśmy na szyjkę butelki balon. Po delikatnym wymieszaniu, obserwowaliśmy, co się dzieje. Po około 10 minutach było już widać, że w balonie jest tak dużo gazu, że ten został mocno naprężony.

Dlaczego tak się stało? Otóż Pani Alicja wytłumaczyła nam, że drożdże to organizmy żywe, które do wzrostu, w przypadku naszego doświadczenia, potrzebują cukru i ciepła. Kiedy zapewnimy im odpowiednie warunki - komórki drożdży zaczynają się dzielić i powstają nowe komórki, które stopniowo wypełniały zawartość butelki. Drożdże rosnąc wytwarzały gaz - dwutlenek węgla, który wypełniał nasze balony. Zajęcia były bardzo ciekawe, a emocji podczas nich było co niemiara.

• Kontakty

• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siemianowicach Śląskich Szkoła Podstawowa nr 11 im. Juliusza Słowackiego Przedszkole 11
      • Szkoła Podstawowa nr 11 513 163 452; 32/ 2200-568; Świetlica wewnętrzny 17 Przedszkole nr 11 (32) 204 87 23
      • ul. Słowackiego 5 41-100 Siemianowice Śląskie Poland