Start RODZIC WIE. RODZIC REAGUJE. cz. 1

RODZIC WIE. RODZIC REAGUJE. cz. 1

Stosunek rodziców do narkotyków

Nasze dzieci zagrożone są coraz łatwiejszym dostępem do narkotyków – zaczynając od marihuany czy od środków wziewnych jak butapren. Za szczególnie newralgiczny należy uznać okres przejścia do gimnazjum i adaptacji w nowym środowisku rówieśniczym. Jednak już w Szkole Podstawowej chcemy dostarczyć Państwu pewnych informacji – jeżeli dziecko wie więcej o narkotykach od nas, nie traktuje poważnie naszych ostrzeżeń.

Wiemy już, na postawie doniesień z mediów a może z bliskich nam przypadków, że po narkotyki sięga nie tylko młodzież podatna na degradację, z głębokimi problemami rodzinnymi ale młodzież, która odurza się i nie wypada ze swych ról społecznych (dobrego syna, sportowca, pilnej uczennicy itd.) – nie wypada…do czasu.

Zanim przystąpimy do edukacji lub ataku na własne dziecko odurzające się narkotykami – sprawdźmy jakie zachowania modelujemy w domu:

-   W jaki sposób odprężamy się po ciężkim dniu pracy? Jeśli piwem/drinkiem/papierosem z marihuany natychmiast po powrocie do domu – uczymy dzieci, że to środki są sposobem na stres i poprawę samopoczucia.

-   Czy w naszych rodzinach konsumpcja zawsze musi towarzyszyć zabawie? Jeśli nie ma udanego przyjęcia bez alkoholu i papierosa dzieci uczą się od nas, że prawdziwa zabawa polega na odurzaniu się.

- Czy mamy bogatą kolekcję tabletek w domowej apteczce? Z wszelkimi możliwymi bez recepty środkami po które za często sięgamy? Tym sposobem możemy rozwinąć u dziecka odruch sięgania po lekarstwo przy małym pogorszeniu nastroju a pogląd, że tabletka jest dobra na wszystko ułatwia wejście w uzależnienie.

Chcąc być wiarygodnym siadając z dzieckiem do rozmów o kluczowym dla Was znaczeniu, trzeba utrzymywać w rozsądnych granicach własne spożycie alkoholu i innych środków, a jeszcze lepiej w ogóle z nich zrezygnować, z wyjątkiem leków dla zdrowia niezbędnych.

( Źródło: Dimoff, Carper „Jak rozpoznać, czy dziecko sięga po narkotyki”)