Start ARCHIWUM

Komentarz Phila Taylora

Pozostawałem długi czas cicho podczas wydarzeń dotyczących obecnej sytuacji, wybierając raczej korespondencję emailem niż publiczne wypowiedzi na forum, ale teraz nadszedł czas na upublicznienie mojego zdania.

Moja odpowiedź dla tych, którzy piszą maile z prośbą o skomentowanie akcji Miro Bez komentarza

Jednakże mój komentarz odnośnie akcji zespołu deweloperów...

Przekazałem moje pełne poparcie dla Andrew Eddie (a poprzez niego całemu zespołowi) w podjęciu tej trudnej i ciężkiej decyzji utworzenia open source matter.

Ci, którzy są z Mambo od pierwszego dnia, czyli dnia, kiedy Miro zabrało kod Mambo z Sourceforge i wskazało Roberta Castleya, aby dalej je rozwijał, będą znali pełną historię sukcesu Mambo, czyli to, że wielu ludzi przygotowało świetne produkty w ramach tego wielokrotnie nagrodzonego CMS, który potrafił pobić najlepszych włącznie z Firefoxem. To tak naprawdę Andrew Eddie i cały zespół są tutaj prawdziwymi gwiazdami i to oni zasługują na wszystkie nagrody, jakie ten projekt otrzymał.

Osobiście rozumiem ludzi, którzy są z Mambo od pierwszego dnia jak Emir, Andrew, Robert i kilku innych, którzy są tymi, którzy tak naprawdę znają prawdziwą historię, historię jak i zaangażowanie. Ja także tam byłem od pierwszego dnia.

Inni, którzy nie znają pełnej historii, nie rozumieją relacji i historii, która istniała między Mambo i Miro oraz nie rozumieją, że open source to nie wartość finansowa i nagrody, ale że open source to pasja, nie zrozumieją jak ta sytuacja faktycznie wyglądała, ani nie zrozumieją akcji podjętych przez zespół deweloperów (a faktycznie przez Miro).

Mambo jest wolne, GPL i zawsze będzie, jest zbudowane przez pasję a nie z chęci zysku, jest prowadzone przez wsparcie wspólnoty i umiejętności zespołu deweloperów, a nie dla terminów zakończenia projektu czy budżet projektu.

Ja, który pracuję w pełnym zakresie nad indywidualnymi rozwiązaniami uwzględniającymi oprogramowanie open source, spędzam również godziny swojego wolnego czasu nad kodem Mambo, mam ogromne prawo uczestniczyć w sukcesie nagrodzonego oprogramowania znanego do tej pory jako Mambo (takie rzeczy jak ocenianie artykułów, PDF, publikacja newsflash, SEF wiele innych mambotów były napisane przeze mnie).

Open source i usługi komercyjne mogą istnieć razem i współdziałać razem w wielu miejscach (pomyśl o opensource'owym oprogramowaniu działającym na Twoim serwerze, serwerach DNS, i pomyśl o tym, że tak faktycznie, to w jakiś sposób za to zapłaciłeś).

Doceniam fakt, że zespół deweloperów teraz nie powiedział tego, co pewnie chciałby powiedzieć publicznie. Ja wiem, jakie to frustrujące, ale jestem też pewien, że wiele wyrazów wsparcia od członków wspólnoty z całego świata pomoże przejść im przez ten czas. Tak więc, jeśli nie powiedziałeś jeszcze czegoś zachęcającego albo wspierającego, dlaczego nie zrobić tego teraz, emailem, PM, albo na forum? (Pamiętaj prywatna zachęta jest lepsza niż publiczne modlitwy - zawsze.)

Tak publicznie i prywatnie, okazując wsparcie dla nowego CMS, firma Blue Flame IT Ltd chce ogłosić, że wsparła projekt finansowo w wysokości 1000$AUS na prośbę zespołu deweloperów, aby mogli zapłacić za wszystko, co w tej chwili jest im niezbędne.

Namawiamy inne firmy i osoby prywatne, aby poszły za naszym przykładem i faktycznie wsparły to, z czego korzystają.

Jest to swobodne tłumaczenie wypowiedzi Phila Taylora exCore Mambo Dev Team opublikowanej na http://forum.opensourcematters.org/index.php/topic,723.0.html
Tłumaczenie: enjoy777