Start Lektura dla rodzica 1

Lektura dla rodzica 1

Żeby wychować, trzeba być na miejscu,

nie można tego robić zaocznie.

W. Eichelberger

Wyzwanie dla Rodziców i Nauczycieli - rywalizacja z „wirtualnymi wychowawcami”.

• Dzieci wiedzą więcej o ulubionym aktorze serialowym, bohaterze gry komputerowej niż o koledze z klasy.
  • Oglądają tygodniowo 40 godzin telewizję (800 aktów przemocy, 150 morderstw; badania UNESCO: dwunastoletnie dziecko widziało 14 tysięcy morderstw).

Musimy uczyć tego, czego dzieci nie doświadczą wpatrzone w ekran komputera czy telewizora:

v  Poszanowania godności i praw drugiego człowieka

v  Empatii, zainteresowania tym, co czuje drugi człowiek

v  Osobistego kontaktu („Spójrz na mnie”)

Reklamy telewizyjne: „Jeśli kochasz swoje dziecko, kup mu…”

Kontakt z ludźmi jest zastępowany przez życie z przedmiotami i ekranami. Bilans się nie zgadza.

Wiele dzieci wybiera „wewnętrzną emigrację” – godzinami siedzą zamknięte w pokoju z telewizorem i komputerem.

Ślepo liberalny (pobłażliwy) styl wychowania nie daje dzieciom wystarczającej orientacji w świecie – zostają bez „wewnętrznego kompasu” (wartości, normy, mocna, adekwatna samoocena).